Pojďte ven – Złoty Stok

autor: | 22.08.2019

Złoty Stok, město na zásobách zlata,

leží na českopolských hranicích. Posledním českým městem ležícím na hranici se severními sousedy je Bílá Voda.
Jak je to s tím zlatem, a kolik ho tam ještě je, se dozvíte při komentovaných prohlídkách štol. V areálu jsou přístupné hned dvě štoly, k té třetí je to kousek pěšky.  S dětmi se tu nudit nebudete – je tu model středověké osady, děti si můžou vyzkoušet rýžování zlata nebo hledání drahokamů. Skvělým zážitkem je procházka štolami a svezení důlním vláčkem.

Za návštěvu stojí hornické muzeum, opravdu to nebyla lehká práce. Při prohlíce uvidíte kousek historie, jakými nástroji se hloubily štoly a třeba čím si horníci svítili. Pak můžete mrknout na minerály.  Od těch nejběžnějších až po ty nejvzácnější, mají tu dokonce takové, které svítí! Kdo rád něco na památku, obchod je hned u muzea.

Domluvíte se tu samosebou polsky, ale česky vám taky budou rozumět. Průvodci česky mluví, i když jednu štolu jsme měli v polštině. Vůbec to nevadilo, protože to hlavní, tajemnou Okrovou štolu, jsme viděli.

 

Díky vašenu příspěvku můžeme  i nadále vytvářet reportáže a přednášky 🙂 Děkujeme!

ZÍSKEJTE E-BOOK

od nás, z čajovny 🙂

"7 základních bodů jak se připravit na cesty"

ZDARMA

Pár praktických informací:

Parkování

Na motorizované turisty jsou zde dobře připraveni, velké parkoviště je u vjezdu u středověké osady a Okrové štoly, další pak o kousek dál u hotelu a informačního stánku a pokladny. Všechny podrobnosti najdete (na stránkách je volitelná čeština) na webových stránkách Zloty Stok.

Doprava

Nejjenoušší je to po vlastní ose. Autem dojedete až na místo. V okolí je toho k zažití víc. Například lanové centrum s fantastickými ‘přelety’ na bývalým lomem. Sledujte naše stránky a youtube kanál.

Ubytování

 

Ubytování ve Zlatém Stoku není problém. Tedy záleží na tom kdy se do něj chystáte a jaké máte očekávání.

 

Můžete přespat v hotelu Ve zlatém dole přímo ve městečku nebo v hotelu Zloty Jar, který nabízí prostory nejen v samotném hotelu. Pokud máte stan nebo jste přijeli s karavanem, jste tu vítáni. Informace zde.

 

Pokud dáte přednost jiným nabídkám pak je tady osvědčený booking.com

 

Tady můžete zanechat své komentáře:

Nevyhovuje email? Co takhle messenger?