Pojďte ven – Polsko, letět jako kondor

autor: | 4.10.2019

Polsko – letět jako kondor

Kdo by nezatoužil roztáhnout křídla a letět…

Do jedné reportáže se všechno nevešlo.
Vyjeli jsme na sever, a hned za polskými hranicemi jsme se zastavili ve Zlatém Stoku. O tom byla naše minulá videoreportáž. Že je tam toho k vidění víc než prohlídky bývalých důlních děl, to jsme věděli. Strávili jsme tam dva dny.

A jak to souvisí s letem kondora?

Hned se to dozvíte.

Kousek za areálem, kde si užijete mimo jiné komentovaných prohlídek štol, hornického muzea a dalších atrakcí, můžete dojít ještě k jedné volně přístupné štole. Není ledajaká. Je Knížecí. Jestli se vydáte na průzkum, uvidíte stopy ručního ražení dlátem. Možná zahlédnete i obyvatele těchto míst – netopýry. Netopýři tvoří velké kolonie, po člověku největší shromáždění savců. Mezi druhy žijícími ve zdejších štolách se vyskytují i vzácné a chráněné druhy.

Lanové centrum Skalisko

Lanové centrum je pár minut pěšky od důlní expozice. I autem se tam dá zajet a pohodlně zaparkovat. Zatímco si budete vybírat z cest, kterých je v lanovém parku dost, budete nad hlavou slyšet hvízdání a juchání. To na ocelových lanech přelétají odvážlivci rozlehlý prostor bývalého lomu. Instruktoři vás vybaví sedákem, karabinami a kladkou, a hned vám všechno předvedou a vysvětlí. Pak si to vyzkoušíte. A hurá mezi stromy a pak na kopec. Přeletů je celkem pět. Ten nejdelší má 430m a letíte více než 50m nad zemí.  Jako ten pták 😉 Je to úžasný zážitek!

Domluvíte se tu samosebou polsky, ale česky vám taky budou rozumět. Průvodci ve štolách i instruktoři v lanovém centru neměli s naší češtinou žádný problém. A vlastně ani s angličtinou.

 

Díky vašenu příspěvku můžeme  i nadále vytvářet reportáže a přednášky 🙂 Děkujeme!

ZÍSKEJTE E-BOOK

od nás, z čajovny 🙂

"7 základních bodů jak se připravit na cesty"

ZDARMA

Pár praktických informací:

Parkování

Na motorizované turisty jsou zde dobře připraveni, velké parkoviště je u vjezdu u středověké osady a Okrové štoly, další pak o kousek dál u hotelu a informačního stánku a pokladny. Všechny podrobnosti najdete (na stránkách je volitelná čeština) na webových stránkách Zloty Stok.

Doprava

Nejjednodušší je to po vlastní ose. Autem dojedete až na místo. Mezi jednotlivými centry se můžete pohybovat autem, ale i pěšky.

Kam se podívat

Místo nabízí zábavu i mimo areál zlatých štol. Například lanové centrum, kde si můžou začátečníci a děti vyzkoušet snadné cesty. Jsou tam ale i zajímavé a obtížnější cesty. Ujít si nenechejte fantastické ‘přelety‘ na bývalým lomem. Podrobnosti o provozu, otevírací době, cenách a dalších atrakcích najdete přímo na stránkách centra.

Ubytování

 

Ubytování ve Zlatém Stoku není problém. Tedy záleží na tom kdy se do něj chystáte a jaké máte očekávání.

 

Můžete přespat v hotelu Ve zlatém dole přímo ve městečku nebo v hotelu Zloty Jar, který nabízí prostory nejen v samotném hotelu. Pokud máte stan nebo jste přijeli s karavanem, jste tu vítáni. Informace zde.

 

Pokud dáte přednost jiným nabídkám pak je tady osvědčený booking.com

 

Tady můžete zanechat své komentáře:

Nevyhovuje email? Co takhle messenger?