Dlouhý jak Louny

autor: | Čvn 20, 2020 | Blog, Evropa, Zůstali jsme doma

Stejně jako ten minulý rok se vydáváme na cesty po té naší pěkné zemi. Někam se podívat, kde člověk ještě nebyl. Anebo byl, ale už je to tak dávno, že to skoro zapomněl.

ZÍSKEJTE E-BOOK

od nás, z čajovny 🙂

"7 základních bodů jak se připravit na cesty"

ZDARMA

Sedím ve vlaku, kochám se na plný pecky, a říkám si. Co si pamatuju o městě, se kterým se chceme blíž seznámit? Na férovku, a bez nápovědy. No jasně, itinerář od přátel mám v kapse. Zkouším si vzpomenout co vím o městě Louny.

Tak tedy. Nepříliš velké město na severozápadě Čech. Protéká tudy Ohře a někde tam je pivovar. Ještě jednu ‚pra’ vzpomínku mám. Je spojená s tanečním festivalem „Mládí tančí“. S takovou se ovšem vydat na cestu nechci, a dávám se do čtení.

Ještě než dorazím na místo, musím vyřešit, na kterém ze tří nádraží mám vystoupit. Ano, čtete správně. Ne jednou, ne dvakrát, ale hned třikrát staví vlak v Lounech. Pěkně dlouhé město, kde se určitě nudit nebudeme.

 

‘Chtělo to delší procházku a trochu se rozhlédnout. Jasná volba. Stříbrňák.’

Do věží!

Vaši pozornost ve městě s určitostí upoutá nejpěknější z pěti lounských kostelů. Je to kostel sv. Mikuláše na Mírovém náměstí. Má nejen zajímavou historii a líbivý vzhled, můžete si vystoupat na 60 metrovou věž a mrknout na město z výšky. Ono vylézt 180 schodů po točitém schodišti vám trochu zamotá hlavu, to ale není ještě nic proti tomu, co následuje, když se chcete dostat až úplně nahoru. Čeká vás série kratších, delších a více či méně strmějších schodů a žebříků. A pak už jen pohled na břidlicí pokryté jehlancové střechy trojlodního chrámu, město pod vámi a České středohoří.

Je libo další kostely? Husitský v Jakoubkově ulici nebo kostel Matky Boží. Další stojí na bývalém Žateckém předměstí, a jméno Čtrnácti svatých pomocníků  a Nejsvětější Trojice dostal jako ochranu před morovou epidemií. Nejstarším z pětice je kostel sv. Petra.

Na žejdlík

Moje paměť se s pivovarem nepletla. Ovšem u řeky Ohře byste ho nenašli. Tam už pěkně dlouho (od 14. století) stojí Jiráskovy mlýny. Podél městského opevnění, kterého se dochovala docela pěkná část, a je stejně staré jako město samo, se dostanete k Žatecké bráně, jedné ze dvou městských bran. Ale zpět k pivovaru. V Lounech se vaří pivo v několika pivovarech. Jeden z těch, ve kterém vám natočí Lounský žejdlík, se jmenuje pivovar Domov. Jeho historie nesahá daleko, ale pivo tu mají hodně dobré.

Pije se tu nejen pivo. Na třech místech v jižní části města tady vyvěrá minerální pramen s poetickým jménem Luna. Na povrch se dostává z hloubky víc než jeden kilometr! Popíjení tohoto teplého pramene má pozitivní účinky na řadu neduhů, zvláště na nemoci jater a žaludku. Díky své teplotě, přes 40° se lze kurýrovat celoročně.

řeka Ohře (vpravo za stromy Jiráskovy mlýny)
dubová alej na cestě k rozhledně Stříbrník

Na procházku

Procházomilové si tady též přijdou na svoje. Až sestoupáte z věže, tak hned za kostelem, v Pivovarské ulici, najdete v sousedství radnice galerii Benedikta Rejta. Vznikla v budově bývalého městského pivovaru. Ale ještě z náměstí neutíkejte. Zaujmout by vás mohl měšťanský dům Daliborka, kulturní památka s unikátní dřevěnou místností. Patří k nejlépe dochovaným středověkým domům v Lounech. Hned kousek od něj je budova bývalé radnice, současná knihovna.

Chtělo by to delší procházku. No dobrá. Necelé čtyři kilometry z Mírového náměstí (od kostela Sv. Mikuláše, skrz Žateckou bránu, přes řeku a dál směr Dobroměřice po modré a zelené) stojí na kopci Červeňák (271 m) rozhledna Stříbrník. Někdy je uváděna jako Frotzelova rozhledna. Z rozhledny, která převyšuje kopec o celých 12 metrů, budete mít nádherný výhled po východní části Českého Středohoří, na město Louny a kopec Oblík (509 m n.m).

A ještě…

Kulturně se lze uspokojit ve zmíněné galerii nebo ve Vrchlického divadle. To je v Lounech sice jediné, ale návštěvníky hýčká rozsáhlým programem od činohry přes koncerty, taneční šou k výstavám. Zajímají vás místní dějiny husitství? Takto tematicky zaměřené oblastní muzeum je umístěné v domě Sokolů z Mor a hledejte ho v Pivovarské ulici.

To zdaleka není všechno. Jestli si rádi hrajete, tedy přesněji, jestli rádi koulíte, stavte se v Novém světě. Najdete tu fajn restauraci a sportovní bar, šest moderních bowlingových drah, k tomu šipky a fotbálek. S dětmi můžete pobýt v minizoo v areálu lounské společnosti Seko Aerospace. Kromě zvířátek tam mají obří bicykl a letadlo. Pro jistotu si ověřte, jestli mají v době vaší plánované návštěvy otevřeno.

Kostelů, domů, zajímavostí a míst kam se podívat je v Lounech tolik, že byla malá šance vidět všechno. Víkend je holt víkend. Tak někdy příště…

rozhledna Stříbrník
restaurace v pivovaru Domov
Žatecká brána z věže kostela sv. Mikuláše

Tady můžete zanechat své komentáře:

Nevyhovuje email? Co takhle messenger?