Stonehenge za Kavkazem II.

autor: | Úno 16, 2020 | Asie, Blog, Evropa

Minulé generace zanechali obdivuhodné dědictví na různých místech světa. O jednom takovém místě jsme psali v první části článku Stonehenge za Kavkazem.

ZÍSKEJTE E-BOOK

od nás, z čajovny 🙂

"7 základních bodů jak se připravit na cesty"

ZDARMA

Skutečně je arménský Karahunj starší než britský Stonehenge? Pojďme se tedy podívat blíž na skupinu kamenů z celé soustavy i jeho stáří.

Je zde 17 kamenů k pozorování slunce včetně východu slunce. Jedněmi z nich jsou například kameny k pozorování letního slunovratu (kameny 65,161,187), kameny k pozorování zimního slunovratu (kameny 97, 98, 100), kameny k pozorování východu a západu slunce, a jarní a podzimní rovnodennosti (40, 55, 63, 64, 67, 79). Pak jsou tu kameny k pozorování měsíce. Těch je celkem 14.

Akademik Herouni použil při propočítávání stáří Karahunj nezávislé astronomické metody. Patří mezi ně mj. měření kulminační výšky hvězd, jejich bodové křížení v zenitu, měření během východu slunce a měsíce. Porovnáním výpočtů všech těchto různých metod dostal Herouni téměř stejný výsledek! Stáří komplexu – 7500 let př. n. l. Stáří Karahunj zkoumal a počítal také předseda Euro-asijské astronomické společnosti Dr. Nikolai G. Bochkarev, který se zúčastnil vědeckého sympózia, které v roce 2001 pořádal akademik Herouni. Podle výpočtů prof. Bochkareva je Karahunj staré 7000–8000 let. Předpokládá se, že stavba a provoz zde zjevně začal o mnoho let dříve, před více než 15 000 lety.

V únoru 1999 poslal P. Herouni veškerý svůj výzkum a výpočty profesoru Geraldu. S. Hawkinsovi, americkému astronomovi, nejlepšímu specialistovi v oblasti archeoastronomie. Profesor Hawkins zkontroloval výpočty provedené arménským akademikem a souhlasil s nimi. Zdůraznil, že arménský Karahunj má hodně společného s britským Stonehenge a irským Kalenisem.
Při expedici z roku 1994 byl v arménském komplexu objeven astronomický nástroj, který se skládá ze 3 kamenů (60, 62, 63), a které dosud plní svou funkci. Otvory v kamenech 60, 62 mají různé úhly. Pokud se díváte dírou v 62, je vidět vrcholek kamenu 63. Vrchol kamene 63 je velmi ostrý. Vidět špičku dírou v kameni 62, je možné za celý rok jen 21. března v poledne. Je také zajímavé, že sklon osy díry kamene 62 směrem ke špičce kamene 63 je 39,5 stupňů od svislé osy, tj. až k místní zeměpisné šířce.

Observatoř a kalednář

Díky tomuto nástroji bylo tedy možné změřit místní geografickou šířku na dvě sekundy přesně 21. března (skutečný začátek roku). Tyto i další nástroje svědčí o tom, že před mnoha tisíci lety ve středověké Evropě věděli, že rok se skládá z 365 + 0,25 dní, stejně jako o sférách země.

Je možné, že kámen 63 byl také používán jako kalendář a sluneční hodiny. „Karahunj“ znamená „mluvící kameny“. Arménskému Karahunj se také říká „Stonehenge“ po anglickém Stonehenge, francouzském Carnacu, irském Kalenis (všechny jsou starověké a menší než anglický). Ve starověké anglosaské kronice (8. století) je napsáno: „Prvními obyvateli Anglie (Británie) jsou Britové, kteří přišli z Arménie“. Je velmi zajímavé, že od anglického Stonehange k egyptským pyramidám a ke Karahunj je stejná vzdálenost.

Prehistorické seskupení Karahunj je o 3 500 let starší než anglická Stonehenge, a o 3 000 let starší než egyptské pyramidy. Je zařazeno do seznamu nejsledovanějších starověkých míst National Geographic.

By Source (WP:NFCC#4), Fair use, https://en.wikipedia.org/w/index.php?curid=43601943

Na cestách za dobrodružstvím a poznáním, a nemusí to být vždy jen velké dálky a exotika, potkáváme často fascinující svědectví dávno minulých časů. Arménský Karahunj je jedním z nich.

zdroj:https://www.smithsonianmag.com/

Tady můžete zanechat své komentáře:

Nevyhovuje email? Co takhle messenger?