Do muzea (v) Krásně vlezem

autor: | Srp 29, 2021 | Blog, Evropa, podcast, Zůstali jsme doma

Do muzea (v) Krásně vlezem

Jedete se podívat po zákoutích Slavkovského lesa, protože víte, že je tam krásně.
Je vlídná neděle, a opravdu je moc pěkně. Tak pěkně, že chcete jen tak být venku a hledět do těch vršků a lesů. Kdo to tam zná, potvrdí, že nekecám. Kdo to tam zná, taky ví, že je tam obec Krásno. No fakt. Krásenská rozhledna není z těch úplně největších, ale je hodně zajímavá. Kolik schodů až na vršek nevím, nepočítám, ale nahoře jste po vnějším schodišti natotata. A ty výhledy. Koukáte po Slavkovském lese, do zeleného na všechny strany. Vidět můžete vršky kolem Sokolova, Mariánek a Karlových Varů, a třeba Tepelskou vrchovinu.

Hornické muzeum v Krásně najdete na místě bývalého cínového lomu

Zdržet se v Krásně, mělo i další důvod. No jasně, těžká hornická rachota. Muzeum z části v interiéru a z části venku nás nadchlo. Není muzeum jako muzeum. Po celém několikahektarovém areálu historického cínového dolu (Vilém) je více než desítka původních budov (úpravna, dílny těžební věž, vrátnice a strojovna…), stroje nebo jejich části, a na leccos si můžete i sáhnout. Vidět tu je například důlní klec, ruční nástroje, ukázka důlní dopravy, záchranařiny a jedna z nejstarších trafostanic, která se u nás v dolech používala…

Už když si jdete koupit vstupenku, vaší pozornost strhne těžní parní stroj z dolu Marie z roku 1897. Celá expozice se točí kolem těžby hnědého uhlí. Podívejte se i na minerály ze Slavkovského lesa a parádní hornické uniformy. Určitě vám neuniknou ani důlní měřičské přístroje a modely rekultivace vytěžených lomů.

Těžní parní stroj z dolu Marie

ilustrační foto Cajovnauholuba.cz

parní důlní lokomotiva Kolbenka

V prostorách za vrátnicí nebudete vědět, kam dřív. Jestli jste si se vstupenkou koupili i svezení důlní mašinkou, a mašinka hnedle pojede, svezte se. Okruh je krátký, ale pro představu, jak se do díry jezdilo, to naprosto postačí. Směrem k ‚nástupišti‘ minete parní důlní lokomotivu typu 900 BS 200 Kolbenka, a v trávě pěknou fosílii – zkamenělý kmen. V budovách spatříte nespočet důlního vybavení přes osvětlení, nářadí a nástroje, mrknete do ošetřovny a šatny. Obdivuhodné jsou modely, na kterých je znázorněna historie těžby uhlí a minerálů. Těžilo se tu až do roku 1991.

Co všechno je ve Slavkovském lese k vidění a osahání tady můžu vypsat, ale lepší je to prožít, nebude to stejné jako si to přečíst. Teď už ale víte, že je v Krásně moc zajímavé muzeum, kousek dál (a výš) rozhledna, a přes kopec toho je ještě víc.

Příjemné cestování, objevování a žití.

ZÍSKEJTE E-BOOK

“7 základních bodů jak se připravit na cesty”

ZDARMA

Tady můžete zanechat své komentáře:

Nevyhovuje email? Co takhle messenger?