I Indiana Jones by zíral

autor: | Srp 9, 2021 | Blog, Evropa, Zůstali jsme doma

I Indiana Jones by zíral

Chvíli dumám nad tím, kdy jsem v České republice viděla nějaký krásnější relikviář než ten v Bečově nad Teplou. Neviděla. Oči se rozzáří úplně každému, kdo ho uvidí. Je nádherný. A vidět ho na vlastní oči podruhé tomu zážitku nic moc neubírá. Prostě jen víte, do čeho jdete 🙂

V karlovarském kraji, kousek od Karlových Varů se nachází Bečov, nad již zmiňovanou říčkou Teplá. Na bečovském zámku mají velmi dobře uschovaný relikviář svatého Maura. Uschovaný pod zámkem (na zámku) je proto, že to skvost, který je uměleckou hodnotou a zpracováním srovnatelný s korunovačními klenoty. Osud tohoto ‚domečkového‘ relikviáře, který vznikl přibližně v první půli 13. století, je dost zajímavý a stojí za to si ho poslechnout.

„Vítám vás na státním hradu a zámku v Bečově nad Teplou. Dnes se vydáme po stopách relikviáře svatého Maura…“. Těmito, nebo možná trochu jinými slovy, začíná prohlídkový okruh. Projdete jednou částí zámku, a z vyprávění průvodce se dozvíte o vzniku relikviáře, a jeho osudu. V hradní kapli nalezená schrána byla restaurována jedenáct let, protože se odborníci, kteří na jeho obnově pracovali, museli naučit tehdejší postupy a technologie, aby bylo možné téhle vzácné památce vrátit původní podobu.

Věděla jsem, jak vypadá. Stejně jsem cítila lehké chvění, když průvodce otevřel dveře do trezorové místnosti

Relikviář je…

Relikviáře mají různý tvar a výzdobu, a slouží k uchování relikvií světců nebo předmětů, kterých se světci přímo dotýkali. Relikviář sv. Maura je velká schránka ve tvaru tumby, bohatě zdobená a zlacená. K výzdobě bylo použito přes 60 drahých kamenů, ryté ornamenty a nápisy, barevné emaily v geometrických tvarech, zlacené filigrány, figurální výzdoba, gemy s rytými motivy, jedna kamej a další zdobné prvky. Je to vskutku unikátní dílo.

V roce 1985 se relikviář málem dostal do rukou jednoho zahraničního kupce. Moc nechybělo, a Česká republika (tehdy Československo) i bečovský zámek o tuhle relikvii nadobro přišel. Detaily téhle  zápletky ale  neprozradím. Napíšu už jen to, že na zámku je relikviář k vidění od roku 2002. Informace k prohlídkám na zámku najdete na oficiálních stránkách https://www.zamek-becov.cz/cs

Co ještě můžete dělat v Bečově? Podívat se do botanické zahrady, ze které je nástup na první českou skalní stezku. Přímo z ní uvidíte skalní vegetaci – je to tzv. bioferrata.
Jste příznivci muzeí? Je tu muzeum praní a žehlení, a muzeum historických motorek spolu s výstavou hraček. V Bečově se konalo několik kovářských sympózií, a zůstaly tu po nich docela pěkné stopy. Jestli se vám v Bečově bude chtít zůstat na jídlo nebo i přes noc, je kde.

Vydáte-li se do Bečova, ať se vám výlet povede!

Odkazy:

https://www.becov.cz/
https://www.becovskabotanicka.cz/

Tady můžete zanechat své komentáře:

Nevyhovuje email? Co takhle messenger?