O vodě v batohu a tak…

autor: | Čvc 16, 2021 | beReady4, Blog, Evropa, Zůstali jsme doma

O vodě v batohu, a tak…

Vodu na cestách přírodou, na krátkých výletech i delších putováních potřebujeme a chceme. Bez pití nám rapidně klesá výkonost, slábneme, no prostě za pár hodin jsme dehydratovaní a doslova nasuchu. A to nemyslím jen tu vodu k pití. Nevím jak vy, ale jak mám možnost skočit někde v přírodě do řeky, tak to udělám. A podotýkám, že nejen kvůli hygieně a nejen kvůli zchlazení, když slunce připaluje.

Vodu nosíme v lahvích jako jsou třeba ty hliníkové nebo hydrovacích. Nejmíň vhodné jsou PETky, už jen pro to, že jsou určeny na jedno použití. Když víme o vydatných vodních zdrojích stačí mít filtr, a množství potřebné ke spotřebě si raz dva přefiltrujeme. Je to prosté. Buď vodu taháte nebo ne. S tím taky počítáte, když se na cestu připravujete a balíte.

Určitě myslíte i na to jak vybalit, když cesta skončí. I to je důležité. Už jsme doma, uf, bágl dolů a do sprchy. Nic proti. A pak to přijde.

Kde všude byla voda

Plastové vaky – vodu jste v nich ‚jen‘ nosili, takže budou nejspíš prázdné. Otevřené je nechte vykapat (pověsit) a vyschnout.

Lahve – vylijte zbytky vody, omyjte hlavně hrdlo, otevřené je nechte vyschnout.

Hydrovaky – vylijte vodu, která zbyla a opět důkladně nechte vysušit. Vysychat budou rychleji, když je čistým savým hadrem vytřete a zavěsíte. Jak vysušit hadičku a sosák? Nejlíp tak, že je oddělíte. Sosák omyjte, a zbavíte ho všeho zaschnutého. V hadičce zůstává voda nejdéle, nechte ji tedy vykapat a dejte schnout někam, kde má zbylá voda šanci rychle se odpařit.

Rychlé řešení když nemáte čas – strčte prázdný vak do mrazáku. Zbytky vody v něm zmrznou, a v ledu se nic množit nebude.

Občas se zadaří, a v trubce se urodí ‚něco zelenočerného‘. Z takové trubky/hadičky pít fakt nechcete. Jediné řešení je, hned to  vyčistit. Jestli máte čisticí sadu – dá se koupit a obsahuje kulaté kartáčky na krátkých a dlouhých nástavcích, máte práci ulehčenou. Objevíte-li, že něco takového v hadičce máte a nemáte čas něco na čištění shánět, dá se to udělat i takhle.

Filtry – celou cestu (v zimě) jste ho drželi v teple, aby vám nezmrznul. Je to nepostradatelný pomocník. Při vybalování mu věnujte náležitou péči. O čem mluvím? Filtroval vodu z různých zdrojů, a tak je potřeba ho vyčistit. Omyjte ho vodou na povrchu, pak ho propláchněte pouze čistou vodou stříkačkou (bývá součástí balení) proti směru filtrování. Přebytečnou vodu z filtru vytřepejte nebo vytlačte pomocí stříkačky vzduchem.

Myslet na to jak po cestě vybalit je stejně důležité, jako umět si zabalit

Spacák, karimatka a ostatní

Když už je řeč o vodě a cestování…venku trajdáme i když je mokro.
Do mokrého rána se mi nevstává úplně radostně, ale stejně musím. Když se chci někam pohnout a časový plán (nebo přívaly vody) mi nedovolí zůstat, kde jsem. Po příjezdu na základnu, domů nebo jen někam do sucha hned vyndavám spacák – peří a vlhko, to nejde dohromady, a vybaluju i karimajdu, balená ve vlhku = bude navlhlá.

Do třetice stan, naštěstí ho mám kde pověsit, aby vyschnul. Oblečení půjde stejně do pračky, ale ty botky co mě nosí a jsou durch, ty si taky zaslouží nezůstat dlouho mokré. A je to!

 

Vědět jak vybalit bágl možná vypadá jako zbytečnost, ale budete ho zase chtít někam brát s těmi všemi věcmi. Bágl a žracák a hrnek, nůž, vařič, ešák….A tak se o ty všechny věci starám, protože mě stály nějakou korunu a chci, aby mě dlouho na cestách doprovázely.

Ať se vám na cestách daří nacházet čisté studánky, a ať máte vodu jen tam, kde ji mít chcete!

Tady můžete zanechat své komentáře:

Nevyhovuje email? Co takhle messenger?